Bezpečnostní třídy
26.09.17
Hlavním parametrem při výběru trezoru je jeho bezpečnost Úroveň zabezpečení trezoru rozlišujeme na základě bezpečnostních tříd, které trezoru přidělí státem akreditovaná zkušebna při náročném testu v… Chci číst dále
Bezpečnostní třídy trezorů
Polopatě
VÍCE O CERTIFIKOVÁNÍ TREZORŮ
Na základě změřeného počtu se trezor bezpečný proti vloupání zařadí do tzv. třídy odporu. Základem pro klasifikaci je nejnižší změřený odpor. Aby se dospělo k obsahu skříně nebo trezoru, musí se v praxi provést ruční otevření (částečný průlom) nebo bude otevřený úplně tím, že se například dveře vylomí (plný průlom). Tento rozdíl se rovněž provede u testů a při stanovení výsledků testů je přeměněn do hodnoty RU.
BEZPEČNOSTNÍ TŘÍDY TREZORŮ V ČR
Nezjištěná konstrukce - NK
Do této kategorie spadají všechny trezory, které nemají bezpečnostní třídu. Paradoxně do této třídy může patřit i velice bezpečný a těžký trezor, který ale nemá certifikát. V podstatě se nejedná o třídu a není o tom vydáván žádný dokument.
Bezpečnostní třídy S1 a S2
Bezpečnostní třídy "S" podle normy EN 14450 vlastně ani nejsou bezpečnostní třídy trezorů, ale plechových skříní. Stane se občas, že výrobce trezorů má nějaký svůj produkt certifikovaný do této třídy.
Bezpečnostní třídy Z1, Z2, Z3
Bezpečnostní třída "Z" je základní bezpečnost trezorů. Tuto třídu určuje česká norma ČSN 906012, která se řadí před evropskou normu EN 1143-1. Bezpečnostní třída Z1 je nejnižší možná třída trezorů. Odporové jednotky jsou RU(10/10). Jedna z podmínek pro takové trezory je alespoň jeden trezorový zámek třídy A. Tato třída "Z2" a samozřejmě také "Z3" je vhodná například pro uložení zbraně (Z2 má 15 odporových jednotek), pro uložení věcí, které nechcete nechat na stole, když jdete na oběd a podobně. Pojišťovny do těchto trezorů pojistí hodnoty okolo 30 tisíc korun.
Bezpečnostní třída 0
Asi trochu nešťastný název "nula", ale jedná se o celkem vysokou třídu zabezpečení. Bezpečnostní třída pro uložení menších finančních částek. Trezory v této třídě se používají pro uložení například denní tržby, zbraní nebo utajovaných dokumentů "Důvěrných" podle NBÚ (SS1=2body). Odporové jednotky jsou RU(30/30). Jedna z podmínek pro takové trezory je alespoň jeden trezorový zámek třídy A.
Bezpečnostní třída 1
Nejprodávanější bezpečnostní třída trezorů pro domácnosti a menší podniky. Trezory v této třídě se používají pro uložení například denní tržby, zbraní nebo tajných dokumentů (SS1=3body). Odporové jednotky jsou RU(30/50). Jedna z podmínek pro takové trezory je alespoň jeden trezorový zámek třídy A.
Bezpečnostní třída 2
Nejprodávanější bezpečnostní třída pro zlatníky a střední podniky stejně jako pro lidi co myslí na budoucnost. Dobrá volba s výhledem. Pro dokumenty NBÚ do stupně utajení "Přísně tajné" (SS1=4body), šperky, doklady, zbraně a hotovost v řádech sta tisíc do 1.mil, vše co je třeba dobře uschovat. Odporové jednotky jsou RU(50/80). Jedna z podmínek pro takové trezory je alespoň jeden trezorový zámek třídy A.
Bezpečnostní třída 3
Nejprodávanější bezpečnostní třída pro větší podniky a lidi, co chtějí ochránit větší hodnoty, tržby, hotovost v řádu několika mil. Kč. Odporové jednotky jsou (80/120). Jedna z podmínek pro takové trezory je alespoň jeden trezorový zámek třídy B.
Ve 3. bezpečnostní třídě jsou nejoblíbenější trezory výrobní řady NS ve 3. třídě. Vyrábějí se také vhazovací trezory ve 3. třídě, ale to je již elitní výroba.
Bezpečnostní třída 4
Trezory jsou převážně určeny pro bankovní a finanční instituce. Odporové jednotky jsou (120/180). Jedna z podmínek pro takové trezory je alespoň dva trezorové zámky třídy B.
Bezpečnostní třída 5
Trezory jsou převážně určeny pro bankovní a finanční instituce. Odporové jednotky jsou RU(180/270). Podmínky pro takové trezory jsou alespoň dva trezorové zámky třídy B.
Doporučujeme Vám nezapomínat na to, že kupujete výrobek, jež přežije generace, a proto důkladně zvažte koupi např. vyšší bezpečnostní třídy (min.I, ale raději II. třídu), a velmi důležitá věc je velikost. Nezapomínejte, že postupem času Vám přibývá věcí, které budou mít potřebu uschovat, proto je dobré zvolit vždy větší model.
ZÁKLADNÍ LIMITY POJIŠŤOVEN
Základní limity jsou hodnoty vyjádřené v Kč, které Vám pojistí pojišťovna do trezoru v danné bezpečnostní třídě. Základní jsou proto, že se ještě navyšují, když je trezor dále zabezpečen. Podmínky, které dále zvyšují možnou úložnou částku v trezoru, jsou například: Mříže v oknech, čidlo pohybu, otřesové čidlo až po ozbrojenou ostrahu. Konkrétní podmínky se liší u různých pojišťoven, ale představu Vám může dát následující tabulka základních limitů:
Základní limity pojišťoven
Bezpečnostní třída | Počet zámků | Orientační úložná částka |
0 | 1Ks třídy A | 50 tisíc Kč |
I | 1Ks třídy A | 100-300 tisíc Kč |
II | 1Ks třídy A | 300-500 tisíc Kč |
III | 1Ks třídy B | 800 tisíc až 1.6 miliónů Kč |
IV | 2Ks třídy B | 1.6 milionu až 2.3 miliónů Kč |
V | 2Ks třídy B | 2 miliony až 4.5 miliónu Kč |
Výše uvedené finanční částky jsou orientační, vždy je potřebná konzultace s určitou pojišťovnou (částky se liší). Pro splnění bezpečnosti a zařazení trezoru do dané třídy je podmínka řádného ukotvení trezoru do zdi nebo podlahy a zazdění stěnových trezorů dle přiloženého návodu.
Zdroj: JINOVA